Město Chabařovice

29. CHABAŘOVICKÁ POUŤ ve dnech 18. a 19. května 2024

Památník bitvy na běhání (Janský vrch)

Památník je připomenutím bitvy, kterou svedlo v roce 1426 husitské vojsko pod vedením Prokopa Holého s přesilou křižáckých vojsk. V roce 1925 byl položen základní kámen prvnímu památníku, který měl být tmelícím prvkem původně národnostní menšiny Čechů v této pomníkoblasti. Ten byl 21. června 1941 odstřelen nacisty. Výstavba druhé varianty památníku byla realizována v letech 1952 až 1953 s částečným využitím zdiva původní stavby. Památník, který se nacházel asi 800 m jihovýchodně od tohoto místa na katastru obce Hrbovice byl snesen z důvodu postupu Lomu Chabařovice. V roce 2000 byla postavena replika druhé verze památníku s využitím původních darovacích kamenů, které mají připomínat významná místa husitského hnutí. Stavba byla vybudována z finančních prostředků státu s přispěním města Chabařovice. Vlastní realizaci zajišťoval kamenosochař Bartoloměj Štěrba z Kozojed.

1. písemná zmínka
    Obyvatel