Jste zde

Městské části

MĚSTSKÁ ČÁST CHABAŘOVICE

Chabařovice Náměstí 9. května

Historicky vzato, Chabařovice a Roudníky toho moc společného neměly, snad jenom to, že první zmínka o osadě Kargnicz a Rudnig  je uvedena ve farních knihách ve stejném roce -  1352. Vzájemně se ani moc nepotřebovaly, spojil je až osud jménem uhlí. Chabařovice byly městem s institucemi okresního formátu s počtem obyvatel 7 500, ve většině hlásících se k německé národnosti.MĚSTSKÁ ČÁST ROUDNÍKY

Roudnický kostel

Roudníky mívaly 950 obyvatel s převahou české národnosti. Roudníky náležely pod panství Nosticů sídlících na zámku v Trmicích, Chabařovice pod panství Westphalenů, sídlících na zámku v Chlumci. V Roudníkách bývalo dostatek pracovních příležitostí zejména v dolech a místním statku. Obec mívala vysokou občanskou vybavenost.  Nacházelo se zde několik hospod, krámů, koloniálů, holič, mlékárna, krejčovství, řeznictví, zahradnictví, kulturní dům, škola, a dokonce zde promítalo i kino. Místní kostel byl významným církevním stánkem pro širokou spádovou oblast ostatních obcí. Vedl se zde bohatý sportovní i kulturní život. Roudníky mívaly z hlediska občanského soužití vazbu spíš na okolní, dnes již neexistující obce. To se změnilo až postupem lomu Chabařovice od Trmic ve směru na západ, když byly okolní obce zlikvidovány. Roudníky měly vlastní samosprávu do roku 1980. V rámci integrace byl místní národní výbor k 1. 7. 1980 převeden do Chabařovic. Matrika přešla pod matriční obvod Chabařovice. Ubylo pracovních příležitostí a většina obyvatel produktivního věku musí do zaměstnání dojíždět. Dnes mají Roudníky 250 obyvatel a staly se městskou částí Chabařovic.


Chabařovice

Chabařovice mají dnes s místní částí Roudníky celkem 2500 obyvatel. Rozprostírají se na rovině, pod Krušnými horami. Májí přebytek vodních ploch, které ovlivňují místní mikroklima. Kromě rybochovného zařízení s koupalištěm a "chaťákem", mají všechny ostatní původ v důlní činnosti. Posledním případem je nedávno zatopená zbytková jáma Lomu Chabařovice s názvem Jezero Milada, rozlohou srovnatelná s Máchovým.

Povinné údaje dle zákona č. 106/1999 Sb.

Kontakty

 

yohoho.io -
agario -
agario unblocked -